O czym piszę na blogu – Radca prawny o spadkach i zasiedzeniu

SPRAWY SPADKOWE Prawem spadkowym interesuję się od dawna. To trudna, ale ciekawa dziedzina prawa. I jedna z najbardziej \”życiowych\”. Chyba każdy z nas miał do czynienia z tą tematyką. Sprawy spadkowe, tak zwane potocznie \”SPADKI\” to nie tylko testament i wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. To często skomplikowane, wieloletnie sprawy angażujące całą rodzinę i niemałe …

O czym piszę na blogu – Radca prawny o spadkach i zasiedzeniu Czytaj Więcej

zwolniona z podatku jest tylko darowizna dokonana na konto

Czy Darowizna pieniężna w rodzinie jest zwolniona z podatku?

Czy darowizna pieniężna w najbliższej rodzinie przekazana w gotówce podlega zwolnieniu z podatku? NSA w uchwale z 20.03.2023 r. rozstrzygnął tę kwestię zamykając tym samym wątpliwości podatników.
rzepisy regulujące warunki zwolnienia z podatku od spadków i darowizn zawierają niejasności i pułapki. O jednej z nich pisałam w jednym z wcześniejszych postów omawiając kwestię zwolnienia z podatku od spadku w odniesieniu do nabycia jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji na wypadek śmierci. To nie jedyny niejasny i wątpliwy zapis ustawy o podatku od spadków i darowizn.

nabycie jednostek uczestnictwa dyspozycja na wypadek śmierci

Nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji na wypadek śmierci –  termin na SD – Z2

Nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji na wypadek śmierci. Termin na złożenie SD-Z2 w stosunku do jednostek uczestnictwa nabytych na podstawie dyspozycji na wypadek śmierci nie jest taki sam, jak zwykle obowiązujący nas termin, tj. termin liczony od stwierdzenia nabycia spadku

Czy zmiana testamentu (zawsze) unieważnia testament wcześniejszy?

Spytano mnie niedawno, czy spadkobierca – testator może zmienić zdanie co do rozrządzenia swoim majątkiem i czy wystarczy do tego sporządzenie nowego testamentu. Czyli czy zmiana testamentu wystarczy do odwołania wcześniejszych rozporządzeń. Generalnie późniejszy testament uchyla wcześniejszą wolę testatora w takim zakresie w jakim została ona wyrażona w testamencie wcześniejszym. Nie może to być więc testament …

Czy zmiana testamentu (zawsze) unieważnia testament wcześniejszy? Czytaj Więcej