Dziedziczenie w bezdzietnym małżeństwie – jak się zabezpieczyć?

Dziedziczenie w bezdzietnym małżeństwie. Częste jest przekonanie, że w bezdzietnym małżeństwie po śmierci jednego z małżonków drugiemu małżonkowi po prostu przypadnie pozostała część wspólnego  majątku. Skoro czasem przez całe życie razem wszystkiego się dorabiali, wydaje się oczywistym, że w razie śmierci jednego z małżonków całość „przejdzie” na drugiego. Niestety to często, ale mylne przekonanie. 

Jak zabezpieczyć sprawy spadkowe w bezdzietnym małżeństwie?

W razie śmierci małżonka, który nie pozostawił zstępnych (dzieci, wnuków, …) żyjący małżonek dziedziczy w zbiegu z rodzicami zmarłego. Jeżeli któreś z rodziców nie dożyło otwarcia spadku (czyli zmarło przed spadkodawcą), w jego miejsce wchodzą zstępni tego rodzica, czyli rodzeństwo zmarłego bezdzietnego małżonka lub ewentualnie ich dzieci lub wnuki. Art. 932 k.c.

Nierzadkie są więc sytuacje, że żyjący małżonek jest zmuszony spłacić np. brata zmarłego męża. Jeżeli małżonkowie nie mieli znacznych oszczędności a ich głównym składnikiem majątkowym było np. mieszkanie, żyjący małżonek staje przed nie lada problemem – z czego spłacić szwagra? Przy samym mieszkaniu nie będzie to mała kwota.

Przyjmując wartość mieszkania na 200 tys. – dziedziczenie ustawowe dotyczy udziału wynoszącego 100 tys., z czego połowa przypadnie w spadku żyjącemu małżonkowi a połowa przykładowemu bratu męża. Do spłaty pozostaje więc wdowie kwota 50 tys. 

Takiej sytuacji można co do zasady łatwo zapobiec zabezpieczając sprawy spadkowe / dziedziczenie w małżeństwie. Jak? Sporządzając testamenty – mąż na żonę a żona na męża.

Nie zapobiegnie to całkowicie dziedziczeniu przez krewnych małżonka, których interesy majątkowe w takiej sytuacji chroni instytucja ZACHOWKU. Zachowek przysługuje jednak tylko rodzicom oraz oczywiście zstępnym (dzieci, wnuki i dalej) jeżeli zmarły małżonek miał dzieci z innego związku. 

Rodzeństwu ani ich dzieciom, czy wnukom zachowek nie przysługuje. 

Testament zabezpieczy więc żyjącego małżonka przed ewentualnym dzieleniem się spadkiem z rodzeństwem zmarłego małżonka, czy jego dalszą rodziną.

Jak prawidłowo sporządzić testament? O tym w kolejnych postach.

Jak zabezpieczyć się przed odziedziczeniem długów po dalekim krewnym? Przeczytaj TUTAJ.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *