blog o sprawach spadkowych i nie tylko

O czym piszę na blogu

SPRAWY SPADKOWE

Prawem spadkowym interesuję się od dawna. To trudna, ale ciekawa dziedzina prawa. I jedna z najbardziej \”życiowych\”. Chyba każdy z nas miał do czynienia z tą tematyką.

Sprawy spadkowe, tak zwane potocznie \”SPADKI\” to nie tylko testament i wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. To często skomplikowane, wieloletnie sprawy angażujące całą rodzinę i niemałe koszty. A w wielu przypadkach można było temu zapobiec. 

Sprawy spadkowe w dużym zakresie można bowiem uregulować jeszcze za życia potencjalnego spadkodawcy, zgodnie z jego wolą i z zabezpieczeniem przyszłych interesów majątkowych spadkobierców. 

Prawo spadkowe to na przykład tematyka zachowku – w internecie jest wiele zapytań i porad jak uniknąć konieczności spłacania osób uprawnionych do niego. Czy są skuteczne, jak do nich podchodzą sądy? 

SPADKI to też kwestia odpowiedzialności za długi spadkowe. Od kilku lat zasadą jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Ale czy to znaczy, że nie musimy nic robić, bo prawo wystarczająco samo dba teraz o nasze interesy? Stanowczo nie, piszę o tym w jednym w postów –Spadek z dobrodziejstwem inwentarza – bezpieczne dziedziczenie – czy zawsze?

Z kwestiami spadkowymi wiążą się też inne obowiązki o których nie wiemy lub zapominamy – jak kwestie podatkowe czy związane z księgami wieczystymi. O podatkach piszę na przykład TUTAJ. A także TUTAJ.

Prawo spadkowe to dziedzina w której łatwo o doniosły w skutkach błąd. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego, niż napisanie testamentu – do pewnego stopnia to prawda, testament może być krótki, wręcz jednozdaniowy. Ale nawet w tym jednym zdaniu możemy zawrzeć sformułowanie, które pozbawi naszego spadkobiercę praw do spadku. 

W jednym z postów opisuję przypadek babci, która chcąc pozostawić swojej wnuczce w spadku mieszkanie wywołała konflikt w rodzinie, sprawę w sądzie i przegraną wnuczki.

Wiele problemów prawnych w prawie spadkowym jest nieprecyzyjnie uregulowanych i od danego sądu zależy rozstrzygnięcie danej sprawy. Są też kwestie (zwłaszcza proceduralne) wydawałoby się oczywiste, których rozwiązanie nasuwa się \”intuicyjnie\”. W prawie nie należy jednak kierować się intuicją ani analogią. 

I tak na przykład złożenie w sądzie wniosku o odrzucenie spadku wywoła skutek wówczas, gdy faktycznie takie oświadczenie złożymy w terminie. Nie jest istotna data złożenia wniosku tylko faktyczne złożenie takiego oświadczenia przed sądem, na który to termin nie mamy przecież wpływu. Tylko sygnalizując – orzecznictwo sądów w tej kwestii nie jest jednolite.

Projektowana zmiana przepisów zakłada nowelizację w tym zakresie. Piszę o tym w artykule Projektowane zmiany w prawie spadkowym.

 • Jak złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? 
 • Czy można złożyć wniosek dotyczący obojga małżonków? Często bowiem zaczynamy regulować sprawy spadkowe dopiero po śmierci drugiego z małżonków.
 • Czy i jak odrzucić spadek?
 • Czym się różni odrzucenie spadku od zrzeczenia się dziedziczenia? 
 • Jak odrzucić spadek w imieniu małoletnich dzieci?
 • Jak zabezpieczyć sprawy spadkowe w bezdzietnym małżeństwie?
 • Czy osoby żyjące w związku partnerskim/konkubinacie mogą dziedziczyć po partnerze?
 • Co to jest ZAPIS w testamencie i co on oznacza dla spadkobiercy?
 • Komu przysługuje zachowek i czy można uniknąć konieczności spłaty?
 • Co się stanie z mieszkaniem spółdzielczym/gminnym po śmierci najemcy? 
 • podatek od spadku, kwota wolna od podatku, SD-Z2 kiedy złożyć?

To tylko przykładowe pytania z zakresu spraw spadkowych, z którymi się spotykam i które będę przybliżać na blogu. 

ZASIEDZENIE

Drugą dziedziną prawa, z zakresu której kwestie będą poruszane na blogu to ZASIEDZENIE. Temat aktualny zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy to upływ czasu umożliwił skuteczne podejmowanie działań w tym zakresie. Sprawy o zasiedzenie są zazwyczaj trudne, skomplikowane i czasochłonne, ale również bardzo ciekawe i dające wiele satysfakcji

Przykładowe kwestie dotyczące spraw o zasiedzenie:

 • zasiedzenie w dobrej wierze – termin
 • zasiedzenie w złej wierze – termin
 • jak udowodnić posiadanie samoistne?
 • jakie dokumenty do zasiedzenia?

ZASTRZEŻENIE PRAWNE: Zamieszczone na stronie artykuły nie stanowią porady prawnej, mają jedynie ogólny charakter, a każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy. Jeżeli więc potrzebujesz porady prawnej zapraszam do kontaktu.

Zapraszam do lektury,

RADCA PRAWNY

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *